מדפסות תלת-מימד בשירות הרפואה

התעניינות רבה בהדפסת תלת-ממד לטובת יישומים ברפואה עלתה במפגשים שקיימנו במסגרת השתתפות "סו-פאד" בתערוכת "ביומד" בחודש מאי האחרון. איש מהעוברים ליד הביתן של "סו-פאד" לא נשאר אדיש לדגם תלת מימדי מודפס בצבעים שונים שהראה את החלק העליון של גוף האדם על כל אבריו הפנימיים.

הדפסת מודל לתכנון ניתוחים מסובכים: לקראת ניתוח חולה בעל לב לא סטנדרטי  הודפס מודל של הלב כדי לתכנן את מהלך הניתוח. בתרגול זוהתה בעיה: הצנתר הרגיל לא יכול לעבור ולכן תוכנן לפני הניתוח עזר מתאים שאיפשר לבצע בהצלחה את ההתערבות הניתוחית שנדרשה.
ייצור ציוד ומכשור רפואי: יותר ויותר חברות משתמשות בהדפסת תלת ממד בשלבים השונים של תהליך הפיתוח והייצור: פרוטוטייפ, סדרות ראשונות, מקבעים לתהליכי הייצור וכחלקים במוצר הסופי, ובכך מקצרות את זמן הגעתן לשווקים.
אברים תותבים בהתאמה אישית: הדפסת תלת ממד מביאה יכולת לספק תותב מותאם אישית באופן מושלם לאנשים עם צרכים מיוחדים ובכך לשפר משמעותית את איכות חייהם. בתערוכה הצגנו פרוטזה מיוחדת שהודפסה עבור כנרת הנדלס, צעירה חסרת זרוע אחת. בעזרת הפרוטזה המודפסת היא הגשימה חלום גדול: נגינה על גיטרה. פרוטזת הנגינה הזאת תוכננה במסגרת אירוע דיסקוטק בעמותת אימג'ין על ידי המעצב חנוך בר ניצן.
הדפסת תלת ממד מאפשרת לתת לאנשים עם צרכים מיוחדים פתרונות מותאמים אישית: עצם היכולת לפתור  בעיות שלא היו פתירות והנגשתם בזכות העלויות הסבירות והזמן הקצר יחסית הנדרש לביצוע. כשהמשתמש גדל ניתן להתאים את הפתרון לממדיו החדשים.

2014-11-02 12:35:24
x