בחרו עמוד

תעשיית התלת מימד – ייצור מקומי במלוא עוצמתו

עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל", תעשיית התלת מימד הוכיחה את עוצמתה של התעשייה הישראלית כאשר סייעה לכוחותינו בהשלמת חוסרים צבאיים ורפואיים, כמו גם פיתוח מוצרים לצרכים ייעודיים ותמיכה בנפגעים.

 

תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד

הדפסות תלת מימד מבוססות על ציורי ילדים מהעוטף במסגרת תוכנית "גיבורי התקווה" של Stratasys.

 

"אין מדפסת שלא עובדת, כולן בתפוקות מקסימליות"

משבר הקורונה פרץ במרץ 2020 וניפץ את אשליית הגבולות הפתוחים כאשר מדינות העולם סגרו את שעריהן בזו אחר זו מחשש לבריאות וחיי אזרחיהן. כשישראל מבודדת מהעולם, עלתה המודעות לכוחו של הייצור המקומי. זו התעצמה בעשרות מונים, בייחוד בגזרות הצבאיות והרפואיות, כאשר מלחמת חרבות ברזל דפקה על דלתינו באותה שבת שחורה של ה-7.10.23.

תעשיית התלת מימד התגייסה למאמץ המלחמתי והציגה יתרון משמעותי – יכולת הייצור התעשייתי המהיר שאורך ימים בודדים, משלב התכנון ועד לאספקת המוצר הסופי ללקוח הקצה. אם נצוטט בכיר בתעשייה: "אין אף מדפסת שלא עובדת. כולן בתפוקות מקסימליות. בין אם מדובר במדפסות בלשכות השירות הרגילות, במעבדות פיתוח אצל חברות במשק ובמרכזי תצוגה". במילים אחרות, גם מדפסות תלת מימד שתהליך הייצור שלהן טרם הושלם, עברו הרכבה והתקנה מואצת כדי לסייע במאמץ המלחמתי.

 

חברה מובילה בהדפסת פולימרים בתלת מימד

חברת Stratasys, אחת מיצרניות התלת מימד המובילות בעולם ותומכת נלהבת של מדינתינו, הקימה מרכזי פיתוח בקריית גת, באמצעותם מספקת תמיכה מיידית, מסייעת באספקת חומרי גלם, מנפיקה רישיונות שימוש לחומרים ומעמידה את מדפסות התלת מימד, משרדי הפיתוח והמעבדה שלה לייצור לפי צו השעה – בהתנדבות. 

בוריס בלוקון, מנהל פיתוח אפליקציות וחדשנות ב-Stratasys מספר: "יש לנו תחושת דז'ה-וו מהקורונה. קיבלנו מבול של בקשות להשלמת חוסרים מציוד רפואי ועד צרכים צבאיים דחופים. היכולות שלנו בייצור תעשייתי, בין אם מדובר במדפסות האבקה בטכנולוגיית SAF או במדפסות בטכנולוגית DLP כדוגמת Origin, משרתות אותנו טוב מאוד. קווי הייצור בקריית גת עמדו בדרישה למדפסות חדשות, ועשרות המדפסות שלנו במעבדות החברה גויסו לטובת ייצור".

חברת SU-PAD היא נציגתה של חברת Stratasys בישראל, על כן היא אמונה על מכירה ותחזוקה של מדפסות תלת מימד מטעמה. גם במשרדי SU-PAD בראש העין, הוסב חדר התצוגה למעבדת ייצור לטובת גיבוי ללקוחות קיימים ומענה לדרישות דחופות. "השבוע התקנו בכל יום מדפסת חדשה ללקוח ביטחוני", מספר זיו שדה, מנכ"ל החברה. "יש לנו יתרון אדיר שהחברה ישראלית. ארבעת הטכנאים שלנו רתומים לשירות מיידי בכל הארץ. אם משהו מגהק, אנחנו מיד מחזירים אותו לתפקוד כדי לא לבזבז זמן יקר".

 

"גיבורי התקווה" – למען ילדי העוטף

חברת Stratasys ידועה כחברה שמתגייסת למען הקהילה, חברה שמשתמשת בעוצמתה והשפעתה כדי לקרב לבבות ולהעצים קהילות. כעת ענקית התלת מימד העולמית נרתמת למען ציבור המפונים של קיבוץ זיקים. השנה, תוכנית "גיבורי התקווה" תתמקד בילדי כיתה ב' מעוטף עזה ותלווה אותם כשהם יוצרים גיבור על פרי דמיונם בעזרת טכנולוגיית התלת מימד של Stratasys. במסגרת התוכנית, ילדי הקיבוץ צפויים להיחשף לעולם ההדפסה התלת מימדית, ככלי להעשרה, למידה והעלאת המורל בימים רגישים אלו.

 

טכנולוגיית תלת מימד ככלי לשיקום נפגעי המלחמה

רבים נפגעו בגופם ובנפשם כתוצאה מהמתקפה ב-7.10. טכנולוגיית התלת מימד מסייעת בשיקום והשבתם לשגרה בעזרת היכולת ליצור מודלים אנטומיים מדויקים ומהירים, ומיושמת כיום בבתי חולים כדוגמת אסותא אשדוד, הדסה עין כרם ואיכילוב. הדפסה תלת מימדית מאפשרת ליצור מודלים לשחזור מבנים ועצמות המאפשרים כיפוף והכנת פלטות מותאמות אישית, ייצור תבניות ליציקות צמנט והכנת פרוטזות בחדר הניתוח, אביזרי שיקום וקיבוע המבוצעים על ידי סריקה חיצונית והתאמת קיבועים הניתנים להסרה ורחצה. 

חברת Synergy3DMed הייתה הראשונה להכניס את טכנולוגיית התלת מימד לבתי החולים בישראל, ובפרט מתמקדת ברפואה מותאמת אישית, לתכנון טרום ניתוחי וייצור אביזרים כירורגים ושיקומיים. טכנולוגיות הייצור של Stratasys מסייעת לה במשימה זו עם מדפסת Medjet לחומרים פוטו-פולימרים צבעונים וביו-קומפטביליים, FDM לייצור מודלים אנטומיים ואביזרים כירורגים ו-DLP לייצור סדים וקיבועים מותאמים אישית.

מיקי ליברוס, מייסד החברה, שטיפלה במספר מקרים בגל הלחימה האחרון מספר: "Stratasys לקחה על עצמה לספק טיפול לכל פצועי המלחמה ללא עלות. ראינו מקרים קשים בתחום השיקום האורטופדי ושיחזור פה ולסת ואנחנו שמחים שהצלחנו לסייע".

תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד
בתמונות: מודל אנטומי בתלת מימד, לשחזור שברים. משמש להכנת הפלטות לקיבוע עצמות פה ולסת. קיבוע מותאם אישית לגפיים, כתחליף לגבס, טכנולוגיית הדפסה של DLP. תבנית מודפסת, מותאמת אישית ליצירת פרוטזות מצמנט רפואי. Synergy3DMed

פיתוח ייחודי המסייע לכוחותינו בשטח

חברה בולטת במיוחד בפעילותה בתקופה זו היא חברת Laser Modeling מנס ציונה. באמתחתה 20 מדפסות תלת מימד מתקדמות במיוחד אשר מותאמות לעבודה במקצבים תעשייתיים.

"עם פרוץ המלחמה ראינו מהר מאוד את העלייה בדרישה לפתרונות ייצור בתלת ממד" מספר אריה קלו, מנכ"ל החברה, "נרתמנו לכל צורך ביטחוני, עם ייצור של אלפי חלקים מכל מוצר. החל מחלקים למזל"טים לחברות שונות, חלקי חילוף למערכות תקשורת, חיפויי פלסטיק למניעת סנוור בכוונות, אביזרים לנשק לחיבור כוונות וטלסקופים, השלמות חלקים לנשקים שהיו במחסנים לוגיסטיים והוסבו ללחימה, כיסויים לפנסים של יחידות מיוחדות, חלקים לקסדות חכמות, אמצעי פריצה וגישור ליחידות מיוחדות ועוד".

לצד ייצור מהיר של מוצרי מדף, לוקחת החברה חלק בפיתוח מוצרים ייעודיים לתנאי הלחימה בעזה. "יש פרויקטים שהשתיקה יפה להם, ולא אוכל לפרט יותר מידי", נזהר אריה בלשונו, "אבל אחד הפיתוחים הייחודיים שהאצנו מסייע לכוח הלוחם במנהרות. פיתוח זה נעשה בשיתוף חברת ארן נחשון וחברת CSI כאשר המוצר תוכנן ויוצר מהירות שיא".

איך עומדים בביקוש כה גדול? שמעון סמנכ"ל החברה מספר: "העובדים שלנו מבינים את גודל השעה והתגייסו למטרה. בנוסף, נעזרנו במתנדבים להרכבות ובסטודנטים להנדסה. זה הצד החיובי בדחיית פתיחת שנת הלימודים האקדמית. רכשנו והטסנו מגרמניה מדפסת אבקה נוספת, וכן הוספנו עוד יכולות הדפסה בטכנולוגיית אבקה של Stratasys יחד עם SU-PAD בניצוחו של זיו שדה, שמצטרפת לצי של 7 מדפסות אבקה שכבר קיימות. מדובר בטכנולוגיה המתקדמת ביותר לייצור תעשייתי".

תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד תעשיית התלת מימד - ייצור מקומי במלוא עוצמתו | Stratasys,תלת מימד
בתמונות: מגן כוונת מפרולייט, מונע החזר אור מכוונת שמסכנת את החיילים, הדפסת תלת מימד, לייזר מודלינג.

כוחה של התעשייה הישראלית

כוחה של התעשייה הישראלית

לצד מכונות אלו, עובדות בחברה גם שבע מכונות FDM עם חומרים הנדסיים מתקדמים כמו ULTEM או PEEK. הגדולות שבניהן Stratasys Fortus 900 J3 עם מגש הדפסה של 900 מ"מ המשרתות יישומי תעופה עם כל האישורים רגולטוריים המתאימים UL FDA NASA.

"משברים עולמיים כמו תקופת הקורונה וכן "מלחמת עזה" מוכיחה חד משמעית את חשיבות שימור טיפוח והגדלת יכולות הייצור המקומי ואת היתרון שמספקים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים במצבים אילו בפרט", מסכם אריה. "הנקודה הזו צפה מחדש בכל משבר לאומי. חברות התעופה הפסיקו לתפקד בצורה פתאומית ונתיבי התובלה נסגרו ושוב המדינה נסמכת על התעשיה המתקדמת שלנו, זה כוחה של התעשייה הישראלית".

SU-PAD מייצגת את חברת Stratasys בישראל

חברת SU-PAD מעניקה ללקוחותיה שירות מלא: החל משלבי התכנון, הבנת הדרישות והצרכים, דרך הרכישה וההטמעה וכלה במתן שירות מכל הלב. פנויים עבורכם 24/7 לכל דרישה, בקשה או שדרוג.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לרוני עדן | 052-826-7732: Ronny@su-pad.com   

הכתבה נעשתה בשיתוף פעולה יחד עם מגזין PlasticTime

Previous

Next

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה