בחרו עמוד

העקרונות החשובים בבקרת טמפרטורה בתבנית הזרקת פלסטיק שאתם חייבים להכיר

העקרונות החשובים בבקרת טמפרטורה בתבנית הזרקת פלסטיק שאתם חייבים להכיר

אחד מהפרמטרים ההכרחיים ביותר בתהליך ההזרקה הוא בקרת טמפרטורת התבנית. לטמפרטורה חשיבות מכרעת על איכות המוצר שיתקבל- והיא הקובעת בין הצלחה או כישלון בייצור המוצר. הדרך המקובלת להשפעה על טמפרטורת התבנית היא על-ידי מחמם התבניות, אשר בניגוד לשמו- דווקא מקרר את ההיתך הפלסטי אשר מוזרק לתוך המובלעת.

שליטת הטמפרטורה בתבנית מורכבת, היות והיא מושפעת מגורמים רבים כאשר טמפרטורת הסביבה, טמפרטורת נוזל הקירור, איכות המים ואופי החיבורים מהווים חלק קטן מהם.

חימום או קירור?

למרות שמו המתעתע, פועל המחמם לחימום התבניות אך ורק בתחילת העבודה- וכאשר מגיעים לייצור יציב, עובר המחמם לקירור ההיתך. הטמפרטורה הרצויה משתנה ותלוייה בסוג החומר בו עובדים: הטמפרטורה עולה עבור פולימרים הנדסיים בעלי ביצועים גבוהים כדוגמת PEEK, PI, PFA, LCP בעוד שעבור פולימרים פשוטים לעבודה כדוגמת PP או PE מספיקים לעיתים מי הקירור המפעליים.

נפלאות הספיקה – מכשיר אחד לשליטה על אזורי קירור שונים

אזורים שונים בתבנית מצריכים לעיתים פינוי חום שונה. במצב זה ניתן להשתמש בכמה מחממי תבניות שונים אך עלותם גבוהה. פתרון נוסף, המצמצם את השימוש במספר מחממי תבניות הוא שימוש במחמם בודד כאשר הטמפרטורה השונה באזורים נשלטת על ידי שינוי ספיקת המים בתעלות.

לשם כך הוציאה חברת HB TERM השוויצרית, המיוצגת על ידי SU-PAD את ה-Flow 5 (תמונה 1). מדובר במערכת ברזים חכמים, הממוקמים בכל מעגל בנפרד. נקודת כניסת המים ויציאת המים בכל מעגל מצוידת בתרמוקפל. כך ניתן לשלוט במדוייק על הספיקה וכתוצאה מכך, על הטמפרטורה של כל מעגל בנפרד. הפתרון מייתר את השימוש במחממים רבים וכן את הצורך בתרמוקפלים בתבנית עצמה. המכשיר מתאים עד לטמפרטורת מים של °C180. היתרון בשימוש במים ולא בשמן הינו יעילות פינוי החום ובטיחות.

 

Previous

Next

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה