בחרו עמוד

מכונות הזרקה BABYPLAST לייצור מדויק וחסכוני של מוצרים קטנים

הפתרון המושלם להזרקת מוצרי פלסטיק בנפח של עד 36 סמ"ק

מוצרי הפלסטיק נמצאים בכל מקום: ממוצרים לתחום הבנייה דרך ביגוד וכמובן שגם כחלק ממוצרי צריכה שונים. תכונותיו של הפלסטיק הופכות אותו לקורץ במיוחד: קלות עיבוד לצד ורסטיליות יישום. במקרים רבים מוצרי פלסטיק הולכים וכובשים את מקומם במקום חומרי גלם אחרים, מסורתיים יותר, כגון עץ, מתכת, זכוכית או בד.

שיטות הייצור המקובלות כיום בתעשייה מתאימות במיוחד עבור מוצרים גדולים ועבור סדרות ייצור ארוכות. כאשר מדובר במוצרים קטנים וזעירים, במיוחד כאשר סדרות הייצור קטנות או בינוניות – צצים אתגרים חדשים שעבורם כדאי לאמץ פתרון מעט שונה.

ממה מורכבת עלות הייצור של מוצר פלסטיק?

עלות מוצר פלסטיק מורכבת ממספר גורמים בינם: חומרי הגלם, שימוש באנרגיה וגם עלויות ייצור תבניות יציקה. כאשר מדובר בסדרות ארוכות, עלות ייצור תבנית הופכת משמעותית פחות מסך העלות הכוללת: אמנם מחיר ייצור התבנית הוא רב אך עושים בה שימוש מספר רב של פעמים. ככל שאורך חיי התבנית מתארך ואיתו גם השימוש שנעשה באותה התבנית כך אחוז ההוצאה היחסית של ייצור התבנית מסך ההוצאות יורד.

עלות חומרי הגלם מהווה גורם משמעותי מאוד בעלויות הייצור. כאשר קיים פחת רב או כאשר רמת הדיוק נמוכה וכתוצאה מכך יש הרבה מוצרים שאינם עומדים בדרישות אבטחת האיכות – נוצר אתגר משני של ניצול חומרי הגלם אשר הלכו לאיבוד בדרך, במילים אחרות – מחזור. על מנת למחזר את הפחת יש צורך בהוצאה נוספת עבור ציוד גריסה, מיון ואחסון חומרי הגלם הממוחזרים. אפשרות שנייה היא איבוד אחוז ניכר מחומר הגלם ועימו גם עלייה משמעותית של אחוז חומרי הגלם מסך ההוצאה הכוללת. כיום, הנטייה היא ללכת לכיוון של קיימות ולעשות שימוש מושכל ולמחזר חומרי גלם אשר לא סיימו את דרכם כחלק ממוצר מוגמר ותקין.

לא על העלות לבדה – איכות ודיוק בפתרון

כאשר מעצבים תבנית ניתן ליצור תבנית בעלת מובלעת בודדת או תבנית בעלת מספר מובלעות. רמת הדיוק הגבוהה ביותר מושגת בתבנית בה יש מובלעת אחת. ככל שמספר המובלעות בתבנית עולה, כך רמת הדיוק המושגת בתוצר הסופי יורדת.

שיקול איכות נוסף הוא בעיצוב תבנית מרובות מובלעות שאינן אחידות בצורתן וגודלן. במידה ותבניות אלו מיועדות למוצרים שונים בגודלם וצורתם – איכות ההזרקה יורדת לצד עלייה בקושי בהפרדת המוצרים. כאשר העבודה מתבצעת באמצעות תבניות מרובות מובלעות, רצוי לבנות תבניות שונות למוצרים שונים ולו על מנת לשפר את איכות ההזרקה ולהקל על הפרדת המוצרים.

ייצור ותחזוקת תבניות

כאשר מעצבים תבנית ניתן ליצור תבנית בעלת מובלעת בודדת או תבנית בעלת מספר מובלעות. רמת הדיוק הגבוהה ביותר מושגת בתבנית בה יש מובלעת אחת. ככל שמספר המובלעות בתבנית עולה, כך רמת הדיוק המושגת בתוצר הסופי יורדת.

כאשר מעצבים תבנית ניתן ליצור תבנית בעלת מובלעת בודדת או תבנית בעלת מספר מובלעות. רמת הדיוק הגבוהה ביותר מושגת בתבנית בה יש מובלעת אחת. ככל שמספר המובלעות בתבנית עולה, כך רמת הדיוק המושגת בתוצר הסופי יורדת.

מערכת החלפת תבניות מהירה

באמצעות שימוש במערכת החלפת תבניות מהירה, זמן הרכבת התבנית מתקצר. מערכות אלו כוללות בית תבנית שאינו מוחלף כלל. ההחלפה מתבצעת לאינסרט בלבד.

הפתרונות הקיימים בשוק לייצור מוצרים קטנים וזעירים

השוק מציע כיום שלושה סוגי פתרונות לייצור מוצרים קטנים וזעירים:

  • ייצור תבנית בעלת מספר קטן של מובלעות עבור מכונת הזרקה סטנדרטית בינונית של 50 – 150 טון
  • ייצור תבנית בעלת מספר גדול של מובלעות עבור מכונת הזרקה סטנדרטית בינונית של 50 – 150 טון
  • שימוש במכונת הזרקה ייעודית למוצרים קטנים וזעירים ותבנית בעלת מובלעת בודדת

כאשר מייצרים תבניות במספר מובלעות, יש צורך גם לתכנן תעלות זרימה בין המובלעות השונות. ככל שיש יותר תעלות זרימה, יהיה בזבוז גדול יותר של חומר גלם ויהיה צורך במערכות ראנרים חמים לחליצת המוצרים – דבר אשר מייקר את התהליך ואת עלויות הייצור. ככל שמספר המובלעות עולה – יחד איתו עולה מורכבות הפרדת המוצרים, כמות הפחת הנוצרת והצורך במיחזור למטרות קיימות.

שימוש בתבנית בעלת מובלעת בודדת או מספר קטן של מובלעות לייצור מוצרים קטנים באמצעות מכונת הזרקה סטנדרטית גם היא אינו פתרון מעשי בגלל שהוא יוצר בעיות טכנולוגיות קשות, בזבוז משאבים ומאריך מאוד את משך הייצור.

הפתרון המושלם, במיוחד כאשר מדובר במוצרים בהם קיימת דרישה גבוהה לדיוק ואיכות ובמוצרים עם סדרת ייצור קצרה או בינונית היא שימוש במכונת הזרקה מתאימה ליצירת מוצרים קטנים וזעירים.

חברת Babyplast וקבוצת Rambaldi

חברת Babyplast היא חלק מקבוצת Rambaldi. קבוצת Rambaldi מורכבת משלוש חברות הממוקמות באיטליה, ספרד וגרמניה וביחד הם מפתחים, מייצרים ומשווקים את מוצרי חברת Babyplast. החברה מתמחה במוצרים ויישומים של הזרקות פלסטיקה זעירות – מיקרו הזרקה. מטה הקבוצה נמצא באיטליה, חברת Cronoplact CL בספרד אחראית על עיצוב, פיתוח וייצור מוצרי Babyplast וחברת CKT Gmbh הגרמנית אחראית על הפצתם בשוק הגרמני.

החברה נחשבת למובילה בתחום המיקרו-הזרקה וחלוצה בתחום זה. יותר מ- 20,000 תבניות יוצרו עבור מכונות ההזרקה של החברה ברחבי העולם. באמצעות מכונות ההזרקה של Babyplast ניתן לייצר מוצרים מחומרים שונים: PP, PA, ABS, PC, PBT, POM, PPS, PEEK, MIM, LSR, WAX, גומי תרמופלסטי, קרמיקה ועוד.

בהמשך נביט מקרוב על שלושה מוצרים מקווי הייצור של חברת Babyplast.

Babyplast 6/ 10 P

מכונת הזרקה קומפקטית במיוחד התופסת 0.7 מ"ר משטח רצפת הייצור בלבד. מדובר במכונה הידראולית ואופקית, שקטה במיוחד, אשר יודעת לעבוד עם חומרים תרמופלסטיים מגוונים ועם דיוק הזרקה גבוה במיוחד.
דיוק ההזרקה מושג על ידי שימוש בפלסטיפיקציה מוקדמת ובוכנות הזרקה אופקיות ובזוית.

מכונות הזרקה BABYPLAST לייצור מדויק וחסכוני של מוצרים קטנים | BABYPLAST

Babyplast 6/ 10 PV

דומה למכונה האופקית אך מגיעה עם יחידת נעילה אנכית והזרקה אופקית. תוספת שטח קטן אף יותר מאשר המכונה האופקית וקלה להוספה על קו ייצור אוטומטי. על מנת להגיע לגודל מנה אופטימלי קיימות שמונה מידות של בוכנות הזרקה. מכונת הזרקה קטנה מאוד, חסכונית בצריכת אנרגיה, קלה לתפעול באמצעות לוח בקרה.

מכונות הזרקה BABYPLAST לייצור מדויק וחסכוני של מוצרים קטנים | BABYPLAST

UAI 1/ 10 P – 25 P

יחידת הזרקה אוטונומית, בעלת מערכת חשמל והידראוליקה נפרדת. ניתן להלביש מוצר זה על מכונת הזרקה קיימת. בתהליך Over molding, במיוחד כאשר קיים פער גדול בין כמויות החומרים, היא משמשת כצעד נוסף ולמעשה הופכת כל מכונת הזרקה חד קומפוננטית למכונת הזרקה רב קומפוננטית ביעילות ובקלות.

למרות האמונה הרווחת על פיה ניתן להגיע לייצור זול ומהיר של מוצרים קטנים וזעירים על ידי שימוש בתבניות בעלות מספר מובלעות גדול ומכונות הזרקה סטנדרטיות, הדבר נכון רק במידה ומדובר בסדרות ארוכות. כאשר מדובר על סדרות קצרות ובינוניות יש למחיר התבנית משקל גדול יותר על עלות הייצור והפתרון המקובל אינו תמיד כדאי. ראיה מקיפה אשר לוקחת בחשבון גם נושאים כגון אחזקה, אורך חיים, זמני מחזור, מחיר תבנית, אחוז פסילות, פחת וכדומה – יכולה להציג שולי רווח גבוהים יותר בשימוש בציוד מיקרו הזרקה.

מכונות הזרקה BABYPLAST לייצור מדויק וחסכוני של מוצרים קטנים | BABYPLAST

ייצוג חברת Babyplast בארץ

חברת Babyplast מיוצגת בארץ על ידי חברת SU-PAD. חברת SU-PAD מעניקה מעטפת שירות מושלמת ללקוחותיה החל בלייוי וייעוץ ברכישת הציוד המתאים, הטמעתו ומתן שירות תומך לאורך כל הדרך.

ניתן לפנות לאיציק חרש במייל Harash@su-pad.com או בטלפון 052-357-5499 לכל שאלה.

הכתבה נעשתה בשיתוף פעולה עם מגזין PlasticTime

Previous

Next

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה