בחרו עמוד

המדריך המלא לריתוך באמצעות פלטה חמה

ריתוך על ידי פלטה חמה היא שיטת ריתוך פלסטיק שמוטמעת בענפי ייצור שונים כדוגמת רכב, רפואה ומזון, בשל היותה אפקטיבית לעבודה עם פולימרים תרמופלסטיים שונים, עוצמתית, עמידה ובעלת הדירות גבוהה.

 

המדריך המלא לריתוך באמצעות פלטה חמה | ריתוך,פלטה חמה,ריתוך פלטה חמה,Herrmann Ultrasonics,Leister

תמונה 1: סכמה המדגימה כיצד עובדת שיטת ריתוך פלטה חמה. Ultrasonics

 

מהי טכניקת ריתוך פלטה חמה?

תעשיית הפלסטיק דוגלת ב-8 טכניקות ריתוך שונות הנבדלות זו מזו בציוד הנדרש לביצוע הפעולה וכן הטמפרטורה הנדרשת לקבלת התוצאה הרצויה. ריתוך אולטראסוני וריתוך לייזר, שתיהן טכניקות נפוצות בתעשייה זו והן משמשות להפקת תוצרים במקצבים גבוהים.

הראשונה מתבצעת באמצעות ויברציות מכאניות ואילו האחרת בעזרת קרן לייזר, כאשר שתי שיטות הריתוך יוצרות חיבור ברובד המולקולרי בין חלקי הייצור. לצידן, ישנה טכניקה נוספת המשמשת תעשיות רבות ברחבי העולם: ריתוך פלטה חמה. טכניקות זו מעניקה עמידות, פעולה הדירה ורב-גוניות שכן מותאמת לעבודה עם סוגים וגדלים שונים של פולימרים תרמופלסטיים. ריתוך פולימרים באמצעות פלטה חמה היא טכניקה רב-תכליתית ויעילה לחיבור חלקים העשויים מחומרים תרמופלסטיים. על ידי התאמת חומרים, תכנון פלטה מדויק ותפעול נכון של הציוד, ניתן להשיג תפרים חזקים, עמידים ואסתטיים.

כיצד מתבצע ריתוך פלטה חמה?

שריתוך על ידי פלטה חמה היא טכניקה יעילה ומהירה לחיבור בין חלקי פלסטיק שונים ברצפת הייצור. במהלכה, פלטה מחוממת מונחת בין שני חלקי הפלסטיק על מנת להמיס אותם וליצור נקודת חיבור. לאחר מכן, מסירים את הפלטה ומפעילים לחץ אחיד על חלקי הפלסטיק עד שהם נצמדים זה לזה והופכים למקשה אחת. מדובר בשיטת ריתוך פשוטה שכן מכונת הריתוך מציגה מפרט חלקים מצומצם הכולל:

א. פלטה המתחממת בטווח של 250-350 מעלות צלזיוס. כלומר: מעל טמפרטורת המעבר הזכוכיתי ומתחת לטמפרטורת ההיתוך.

ב. ג'יגים – מתקני רתימה מתכתיים המסייעים בפעולת ההדירה (חזרתיות). הם האחראים לייצוב חלקי הפלסטיק במיקום והזווית המתאימה לפעולת הריתוך.

פרמטרים חשובים לריתוך איכותי

1. טמפרטורות היתוך יש לוודא התאמה בטמפרטורות ההיתוך של הפולימרים המשמשים. טמפרטורת הפלטה צריכה להיות גבוהה מספיק כדי להמיס את שני החלקים, אך לא גבוהה מדי כדי לגרום לשריפתם או פירוקם.

2. הולכת חום חשוב לקחת בחשבון את הולכת החום של הפולימרים. חומרים בעלי הולכת חום גבוהה יתבצעו מהר יותר, בעוד שחומרים בעלי הולכת חום נמוכה יהיו רגישים יותר להיווצרות עיוותים.

3. קומפטיביליות יש לוודא שהפולימרים המשמשים ניתנים לריתוך יחד. חומרים מסוימים אינם תואמים ואינם מתחברים בצורה יעילה.

4. גיאומטריית החלק המרותךיאומטריית החלק משפיעה באופן משמעותי על תכנון הפלטה. חשוב לוודא שהפלטה מתאימה לצורת החלקים ומתאפשרת חלוקת חום אחידה לאורך שטח התפר.

5. איכות פני השטח פני השטח של החלקים צריכים להיות נקיים, יבשים וחסרי לכלוך או שומן. איכות פני השטח משפיעה על הידבקות הפולימרים זה לזה.

6. עובי החלקים עובי החלקים משפיע על זמן ההיתוך ועל צריכת האנרגיה. חלקים עבים יותר ידרוש זמן חימום ארוך יותר וצריכת אנרגיה גבוהה יותר.

 

פתרון מתקדם לחיבור חלקי פלסטיק מורכבים

    • ריתוך חלקים ומשטחים גדולים – טכניקת ריתוך פלטה חמה מתאימה במיוחד לחיבור חלקי פלסטיק גדולים, בעלי צורות גיאומטריות וקווי מתאר מורכבים. בנוסף, ניתן להשתמש בטכניקה זו לריתוך משטחים גדולים, ביניהם קירות גבוהים, דקים וחסרי תמיכה.
    • ורסטיליות – טכניקת ריתוך פלטה חמה מתאימה לחיבור חלקים העשויים ממגוון רחב של פולימרים תרמופלסטיים כמו גם ריתוך חומרים תרמופלסטיים מסוגים שונים.
    • עוצמת ריתוך גבוהה – טכניקת ריתוך פלטה חמה מספקת את עוצמת הריתוך הגבוהה ביותר מבין שיטות הריתוך האחרות.
    • תפרים נקיים ואחידים – טכניקת ריתוך זו מאפשרת יצירת תפרים נקיים ואחידים, המותאמים למראה החלקים.
    • דיוק ושליטה – ניתן לשלוט באופן מדויק בטמפרטורת הפלטה ובזמן ההיתוך, מה שמבטיח תוצאות ריתוך איכותיות ועקביות.

 

המדריך המלא לריתוך באמצעות פלטה חמה | ריתוך,פלטה חמה,ריתוך פלטה חמה,Herrmann Ultrasonics,Leister

תמונה 2: מספר דוגמאות ליישומי ריתוך פלטה חמה. Ultrasonics

 

טכניקה חדשנית שמוטמעת בתעשיות רבות

טכניקת ריתוך פלטה חמה ידועה ביכולתה ליצור תפרים חזקים, אסתטיים ועמידים לאורך זמן, ועל כן היא משמשת חלק אינטגרלי בתהליכי הייצור במגוון רחב של תעשיות:

1. רפואה– טכניקה זו משמשת את התעשייה הרפואית לשם חיבור בטוח והיגייני של שקיות אינפוזיה, צנרת רפואית ומכלי נוזלים. יחד עם זאת, היא ממלאת תפקיד מפתח בייצור רכיבים רפואיים סטריליים כמו מזרקים ומכשירים חד-פעמיים. וכמובן, ריתוך פלטה חמה מסייע גם בריתוך אריזות סטריליות לתרופות וציוד רפואי.

2.תעשיית הרכב – טכניקת ריתוך פלטה חמה משמשת את עולם הרכב לצורך חיבור חלקים חיצוניים כמו פגושים, אורות אחוריים וסעפות יניקת אוויר. בנוסף, נעזרים בה לריתוך רכיבים פנימיים כמו תעלות אוורור ופתחי תאורה, כמו גם לתיקון וחידוש חלקי פלסטיק פגומים.

3. תעופה וחלל – טכניקת ריתוך זו משמשת את תעשיית התעופה במגוון דרכים, בעזרתה מתבצע חיבור חלקי מושבים ופאנלים בתא המטוס. כמו כן, היא ממלאת תפקיד חשוב בייצור רכיבים פנימיים כמו תעלות אוורור ופתחי תאורה. ולבסוף, בעזרתה ניתן להבטיח תיקון וחידוש חלקי פלסטיק פגומים.

4. אלקטרוניקה– טכניקת ריתוך פלטה חמה משמשת לחיבור מארזי פלסטיק, כיסויים ורכיבים במכשירים כמו סמארטפונים, טאבלטים ומחשבים ניידים. בנוסף, משתמשים בה בתעשיית האלקטרוניקה גם לייצור רכיבים אלקטרוניים פנימיים כמו מעטפת סוללות ומחברים. טכניקה זו גם אפקטיבית לתיקון וחידוש מוצרים אלקטרוניים פגומים.

5. אריזות מזון– טכניקת ריתוך פלטה חמה ממלאת מספר תפקידים בתעשיית אריזות המזון, החל מחיבור אריזות לנוזלים, דרך יצירת תפרים חזקים ועמידים המונעים דליפות וכלה בהוכחת פתיחה (Tamper evidence) לשמירה על איכות ובטיחות המזון.

6. צנרת – טכניקת ריתוך פלטה חמה משמשת את תעשיית הצנרת בדרכים שונות, כגון חיבור מחברים וסיפונים שונים, ייצור צינורות פלסטיק ומרכיבים אחרים למערכות מים וביוב ותיקון וחידוש צנרת פגומה.

 

SU-PAD מייצגים את חברות Herrmann Ultrasonics ו-LEISTER בישראל

חברת SU-PAD מעניקה ללקוחותיה שירות מלא: החל משלבי התכנון, הבנת הדרישות והצרכים, דרך הרכישה וההטמעה וכלה במתן שירות מכל הלב. פנויים עבורכם 24/7 לכל דרישה, בקשה או שדרוג.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לאיתי שבתאי:
itai@su-pad.com

הכתבה נעשתה בשיתוף פעולה עם מגזין PlasticTime

Previous

Next

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה