בחרו עמוד

מדפסת תלת מימד – כל מה שאפשר לדמיין

הדפסה בתלת מימד היא, למעשה, יצירת חפץ, גם אם הוא העתק של חפץ קיים

מדפסת תלת מימד נוצרה לראשונה בשנת 1983, אך רק ב-2005 זכו המדפסות לסיקור תקשורתי נרחב והובאו לידיעת הציבור הרחב. המדפסת נמצאות היום בעיקר בתעשייה, אך ניתן למצוא גם מדפסות תלת מימד ביתיות, והעתיד של מדפסות אלה רחב כדמיון האנושי.

מומחי חברת SU-PAD, המובילה בתעשיות הפלסטיקה מאז 1987, מספרים על המדפסות התלת מימדיות.

מהי מדפסת תלת מימד

טכניקת ההדפסה התלת ממדית מאפשרת יצירת אובייקטים תלת ממדיים על ידי הנחת שכבות חומר זו על גבי זו בהתאם לתוכנית מחשב שהוזנה למכשיר.

מדפסות תלת מימד בגדלים שונים ובעלות תפקודים שונים נמצאות בשימוש בתעשיות השונות, וכיום מוצעות למכירה גם מדפסות תלת מימד ביתיות פשוטות יותר, המסוגלות לסרוק אובייקט כלשהו וליצור לו העתק.

לא הדפסה, יצירה

הדפסה בתלת מימד היא, למעשה, יצירת חפץ, גם אם הוא העתק של חפץ קיים, ולא הדפסה במובן הקלאסי של המילה.

מדפסת תלת מימד הוא השם שניתן למכשיר בשל הדמיון העקרוני של הפעולה ובהיעדר מילה טובה יותר לתיאור הפעולה בצורה שתהיה מובנת לציבור.

המודל המועתק מוזן למחשב בקובץ מתאים המכיל את כל ההגדרות הנדרשות. המדפסת, שהיא סוג של מחשב בעצמה, מעבדת את המודל לכדי תוכנית עבודה ואז יוצרת את ההעתק המדויק של המודל על ידי "הדפסה" של שכבה על גבי שכבה, עד לקבל האובייקט בשלמותו.

היכונו לביאת השינוי

מדפסות תלת מימד מאפשרות לנו היום להדפיס מגוון עצום של מוצרים בכל גודל אפשרי, אך עדיין מדובר על מוצרים בלבד.

בעתיד צפויה המדפסת התלת ממדית להיות מסוגלת לייצר גם בגדים, מזון, וכל דבר אחר שתוכלו להעלות בדמיונכם, כך שהן צפויות להכניס אל חיינו שינוי גדול.

גם אני רוצה מדפסת תלת מימד

רוב האנשים היו שמחים לקבל לידיהם מדפסת תלת מימד, אך לא רבים יכולים להרשות לעצמם מדפסת כזו, בינתיים.

נכון לרגע כתיבת שורות אלה מדובר בטכנולוגיה יקרה למדי וממילא הדגמים המוצעים לשימוש ביתי הם דגמים פשוטים מאוד, בין היתר בגלל הסכנות שעשויות להתלוות לשימוש לא אחראי במדפסות, שבאופן עקרוני מסוגלות לייצר גם כלי נשק, לדוגמא. אבל העתיד הטכנולוגי קרוב מתמיד, ולא ירחק היום וכולנו נשתמש במדפסות תלת מימד.

Previous

Next

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה