בחרו עמוד

מיון וסידור חלקים, שינוע ועירום משטחים: פתרונות האוטומציה כבר כאן

החשש מתאונות עבודה, המחסור בכוח אדם איכותי והשאיפה לייעל את תהליכי הייצור והלוגיסטיקה – כל אלו תורמים לאימוץ של פתרונות אוטומציה מתקדמים ברצפת הייצור. בכתבה הבאה ריכזנו שלושה פתרונות חדשים ומתקדמים שיכולים לייעל משימות נפוצות בתהליכי הייצור והשינוע

 

בין השינויים הדרמטיים שאליהם הובילה הקורונה בענפי הכלכלה העולמית השונים ניתן למנות גם את המשבר הנוכחי בשוק העבודה – המכונה באנגלית The Great Resignation (ההתפטרות הגדולה). אינספור חברות מצאו את עצמן מתמודדות בשנתיים האחרונות עם קושי לאייש משרות – ובייחוד משרות מסוכנות, רוטיניות או כאלו שנחשבות למשעממות. מעבר לאתגר ימי הבידוד והמחלה – גם המוטיבציה הבסיסית של עובדים לאייש משרות אלו ירדה בצורה משמעותית.

 

אל תוך הוואקום הזה נכנסות טכנולוגיות שונות של אוטומציה – שמאפשרות לשמור על המשכיות הייצור בכל מצב. פתרונות אוטומציה מסוגים שונים מאפשרים לחסוך בכוח האדם, לצמצם בצורה ניכרת את הסיכון לתאונות עבודה וכן לפנות את העובדים הקיימים למשימות מאתגרות ואיכותיות יותר.
חברות רבות יכולות ליהנות מהיתרונות של פתרונות אוטומציה לשינוע ועירום משטחים או מיון וסידור חלקים – פתרונות שכבר פועלים כיום בהצלחה בשוק הישראלי.

 

התחליף המתקדם למלגזות הוותיקות

המלגזות קנו לעצמן לאורך השנים שם מפוקפק של מכונה מסוכנת למדי – שמעורבת לא פעם בתאונות עבודה מצערות. על מנת לייעל את לוחות הזמנים במחסנים לוגיסטיים ועל רצפת פס הייצור, מגוון חברות החלו לאמץ בשנים האחרונות את העגלות האוטונומיות של חברת MiR: רובוטים חכמים מדגם שמסוגלים לפרוק משטחים ממכונות ולהעמיס את המוצרים אל העגלות המתקדמות. בצורה זו, ניתן לשנע מוצרים מוגמרים אל רציפי הטענה או אל המחסן – ללא מעורבות של עובדים ברצפת הייצור. ציי הרובוטים של MiR מסייעים להפחית את תאונות העבודה, לבטל את הצורך בשינוע ידני של חומרים וארגזים וכן לצמצם את מספר העובדים הנחוצים באתר.
בין היתר, עגלות אוטונומיות אלו שולבו במפעל של קבוצת Cabka האמריקנית הממוקמת במדינת מיזורי. הקבוצה מייצרת למעלה מ-5,000 משטחי עבודה מחומרי גלם ממוחזרים בכל יום – ומפעילה במפעל המרכזי שלה רובוט חכם מדגם MiR500.

 

 

שינוע משטחים המיוצרים בחברת Cabka שבמיזורי, ארה"ב על-ידי עגלת MiR500

שינוע משטחים המיוצרים בחברת Cabka שבמיזורי, ארה"ב על-ידי עגלת MiR500

 

 

כלי חכם לסידור חלקים

חברת הקובוטים המתקדמים UR השיקה קובוט מתקדם בשם ActiNav המיועד למשימות מיון וסידור של חלקים המגיעים בתפזורת (משימות המכונות Bin Picking). הקובוט החכם מסוגל לעבוד באותה סביבה לצד עובדים אנושיים ללא צורך בהפרדה לצרכי בטיחות – ומכיל שישה צירים לצורך תנועתיות ודיוק מירביים.

אל מערכת ActiNav יש להזין את קובץ ה-CAD של החלק המבוקש – על מנת לאפשר לקובוט לזהות את החלקים ואת הכיווניות שלהם. כך הזרוע הקובוטית החכמה מסוגלת לאחוז בחלקים ולסדר אותם על מסוע ההטענה בצורה מדויקת וזריזה.

קובוט זה שולב במפעל של חברת Allied Moulded Product שמייצרת מארזים מפלסטיק וקופסאות חשמל – והצליח לצמצם את כוח האדם הדרוש למשימה, זאת ללא לימוד מורכב וללא התאמות מיוחדות של פס הייצור.

 

 

קובוט עם יישום Bin picking מעביר מוצרים בין עמדות בייצור בחברת Allied Moulded product שבאוהיו, ארה"ב.

קובוט עם יישום Bin picking מעביר מוצרים בין עמדות בייצור בחברת Allied Moulded product שבאוהיו, ארה"ב.

 

הדור הבא של עירום המשטחים – בעזרת עמדת עבודה מתקדמת

עמדת עבודה מתקדמת שהשיקה חברת Robotiq מאפשרת לערום משטחים בצורה עצמאית ואוטונומית. העמדה כוללת עמוד ייעודי לקובוט של UR – לצורך שינוי גובה העבודה והתאמה של הקובוט למשימות עירום משטחים. העמדה מאפשרת סידור גובה משטח מקסימלי של 1,500 מ"מ (בסדרת PE) או 2,750 מ"מ (בסדרת AX).

מעבר לכך, העמדה כוללת מיקום ייעודי לארון הבקרה ולשלט הקובוט, חיישנים, רמזור אזהרה וקיבועים למשטחי העבודה. בצורה זו ניתן לחסוך מקום ברצפת הייצור. שתי הסדרות (PE ו-AX כאחת) כוללות תוכנת משטוח ייעודית לצורך שליטה ובקרה מלאה על כל האביזרים השונים.

 

 

מעליות לקובוטים מבית Robotiq, לעירום משטחים אוטומטי.

מעליות לקובוטים מבית Robotiq, לעירום משטחים אוטומטי.

 

 

עולמות התעשייה והלוגיסטיקה צועדים קדימה

פתרונות אוטומציה אלו לא נועדו לתת מענה רק לאתגרים הייחודיים של מגפת הקורונה – אלא לתרום לחיסכון ולייעול בטווח הארוך במפעלים, מחסנים ואתרי ייצור שונים. קובוטים, עגלות אוטונומיות וציוד חכם אחר נכנסים יותר-ויותר אל משימות ברצפת הייצור – ומקדמים את התעשייה המודרנית אל עתיד חכם, יעיל ומתקדם יותר.

 

 

חברת Su-Pad מייצגת את חברת Universal Robots ו-MiR בארץ

חברת Su-Pad מייצגת את החברות Universal Robots ו-MiR בארץ ונותנת מעטפת שירות מלאה למוצרי החברה והטמעתם באופן אפקטיבי ומוצלח בקרב יצרנים ישראלים בכל שלבי העבודה החל מהתכנון הבסיסי, דרך התקנה והטמעה ועד להדרכה – תוך ליווי, תמיכה ושירות אנושי לכל אורך הדרך, ולכל צורך שמתעורר.

 

לפרטים נוספים ניתן לפנות לחיים זכרמן haim@su-pad.com | 052-5670620

הכתבה נעשתה בשיתוף פעולה עם מגזין PlasticTime

Previous

תוֹכֶן | תַפרִיט | תפריט גישה